«پشت دیوار سامری» نمادی از نیت شوم صهیونیست و مقاومت فلسطین است

نقاش تابلوی «پشت دیوار سامری» بیان کرد این نقاشی نگاهی نمادین به ۲ مقوله مقاومت مردم فلسطین و نیت شوم صهیونیست‌ها در اشغال فلسطین دارد.

محسن چخماقی، نقاش جوان کشورمان که تابلوی «پشت دیوار سامری» را در حمایت از مقاومت مردم فلسطین خلق کرده است، درباره ویژگی های این نقاشی به خبرنگار مهر گفت: در این نقاشی سعی کردم نگاهی نمادین به ۲ مقوله مقاومت مردم فلسطین و نیت شوم صهیونیست‌ها در اشغال فلسطین داشته باشم و به دلیل نگاه نمادین، نباید به مفهوم جزییات نقاشی توجه کرد.


وی بیان کرد: در این نقاشی دیوار براق فلسطین را تصویر کردم؛ دیوار براق یا ندبه دیواری است که صهیونیست‌ها در مقابل آن عبادت می کنند و آن را دیواری مقدس می دانند، این در حالی است که این موضوع ساختگی است و از حدود ۷۰ سال پیش این کار را انجام می دهند و هیچ سابقه تاریخی برای قدسی بودن این دیوار برای آنها وجود ندارد.

چخماقی درباره ویژگی های نقاشی «پشت دیوار سامری» توضیح داد: تعدادی یهودی به همراه یک نوجوان فلسطینی مقابل دیوار براق کشیدم و سعی کردم رنگ نوجوان فلسطینی از لحاظ بصری با یهودی ها متفاوت باشد. همچنین یهودی ها پشت به مخاطب هستند و تنها کسی که رو به مخاطب است، نوجوان فلسطینی است. علاوه بر این اینها، سایه هایی که از یهودی ها روی دیوار نقش بسته نشان دهنده نیت خصمانه صهیونیست ها است. همه این موارد در کنار هم نشان دهنده نقشه های شوم و نیت پلید صهیونیست‌ها است که طی ۷۰ سال بر مردم فلسطین روا داشته‌اند.

وی در مورد استفاده از یک نوجوان به عنوان نماد مردم فلسطین اظهار کرد: درست است ۷۰ سال از غصب خاک فلسطین می گذرد اما نسل جدیدی که پا به عرصه می گذارند، همچنان نیت و انگیزه پدران و نیاکان خودشان را حفظ کرده‌اند و این روند تا آزادی کامل قدس ادامه خواهد داشت.

این نقاش در پاسخ به اینکه چرا این موضوع را برای نقاشی استفاده کرده است، گفت: این موضوع به سالها پیش از دوران نوجوانی بر می گردد. این دغدغه از زمانی که امام خمینی (ره) موضوع قدس را با وجود گرفتاری های جهان اسلام، مهمترین مساله مسلمانان و جهان اسلام دانست، برای من پررنگ شد. از همان زمان شروع به مطالعه کردم و همیشه در ذهن داشتم تا این موضوع مغفول مانده در بین اخبار جهانی را تصویر کنم که فرصتی پدید آمد و «پشت دیوار سامری» را کشیدم.

وی با تاکید بر اینکه هنرمند باید از هنرش در راه درستی استفاده کند، بیان کرد: ایرادی ندارد هنرمند یکسری آثاری خلق کند که صرفاً زیبایی شناسانه باشد و لذت مردم را در پی داشته باشد، اما خوب است هر از گاهی در کنار آن آثار، آثاری هم خلق کند که به دغدغه مردم مظلوم ایران و عالم بپردازد و من نیز در این برهه از زمان تشخصی دادم مهمترین مساله فلسطین است که باید به آن پرداخته شود.

چخماقی در پایان با بیان اینکه در کشیدن این نقاشی از راهنمایی حبیب الله صادقی استفاده کرده است، گفت: حبیب الله صادقی از بنیانگذاران هنر انقلاب است که این دغدغه را دارد و من سعی کردم از تجربیات و راهنمایی او استفاده کنم.

محسن چخماقی دارای دیپلم گرافیک از هنرستان پیام معاصر تهران، کارشناسی طراحی صحنه تئاتر و کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه آزاد است. وی همچنین دارای مدارک و تخصص‌های مختلف در حوزه‌های گریم، تدوین و گویندگی است.

کد خبر 4390055
mehrnews.com/news/4390055