بیرجند- معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان جنوبی از فعالیت ۶۰ دبیر تخصصی درس فرهنگ و هنر در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا یکه خانی ظهر شنبه در سومین گردهمایی کشوری سرگروه های آموزش درس فرهنگ و هنر، اظهار کرد: سومین گردهمایی کشوری سرگروه های آموزشی درس فرهنگ و هنر در استان خراسان جنوبی طی روزهای شنبه دوم تیرماه تا دوشنبه چهارم تیرماه سال جاری برگزار می شود.

وی با بیان اینکه در این گردهمایی کارگاه های آموزشی با موضوع فرهنگ و هنر برگزار خواهد شد، افزود: اردوی تفریحی سرگروه های آموزشی استان ها به روستای افین نیز از دیگر برنامه های این گردهمایی است.


معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هدف اصلی از برگزاری این گردهمایی تبیین برنامه های دبیرخانه فرهنگ و هنر، کیفیت بخشی شاخص های مهارتی سرگروه ها و ارتقای سطح آموزش در کشور است، گفت: در این گردهمایی ۳۲ سرگروه درس فرهنگ و هنر از سی و دو استان کشور شرکت دارند.

وی با بیان اینکه افزایش کیفیت آموزش، انتقال تجربیات و انتقال اندیشه ها از جمله دستاوردهای این گردهمایی خواهد بود، عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۱۵۶ هزار دانش آموز در استان خراسان جنوبی تحصیل می کنند.

یکه خانی با ادامه داد: در حال حاضر ۶۰ نفر دبیر تخصصی درس فرهنگ و هنر نیز در استان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه مرکزی کیفیت بخشی به فرآیند آموزشی درس فرهنگ و هنر در شهرستان بیرجند مستقر است، بیان کرد: دانش آموزان خراسان جنوبی رتبه دوم ریاضی، رتبه سوم تجربی، رتبه هشتم انسانی، رتبه بیست و سوم هنر و رتبه سی ام زبان را در کنکور سراسری سال گذشته کسب کرده اند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته ۲۸ نفر از دانش آموزان استان در رشته پزشکی قبول شده اند، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر از دانش آموزان استان که سال قبل در کنکور سراسری شرکت داشته اند، در دانشگاه های مطرح کشوری تحصیل می کنند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته همچنین دانش آموزان استان ۵۷ رتبه زیر یک هزار را کسب کرده اند، افزود: درس فرهنگ و هنر ترکیبی از رشته های مختلف هنر اعم از هنرهای سنتی، هنرهای تجسمی، هنرهای آوایی و نمایشی است.

یکه خانی با بیان اینکه از ۲۵۰ رشته شناسایی شده در سطح کشور حدود ۴۰ رشته صنایع دستی در استان خراسان جنوبی وجود دارد، تصریح کرد: گلیم بافی، سفالگری، سوزن دوزی، گرافیک، عکاسی و خوشنویسی از جمله این رشته های صنایع دستی است.

وی با اشاره به اینکه هنگامی که هنر معرفتی باشد و خدا را معرفی کند قطعا هنر خوبی خواهد بود، گفت: در سند تحول بنیادین برای تعلیم و تربیت دانش آموزان شش ساحت تربیتی در نظر گرفته شده که یکی از این ساحت ها تربیت هنری و زیبایی شناختی است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه بزرگ ترین وظیفه و رسالت متولیان دستگاه تعلیم و تربیت به ویژه معلمان، پرورش نسلی مکتبی، انقلابی و پیرو قرآن و عترت است، عنوان کرد: آنچه که وظیفه و رسالت دبیران هنر را دوچندان می کند این است که هنر می بایست رنگ و بوی خدایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه هنری ماندگار است که برای رسیدن به قرب الهی و جهت جلب رضای خداوند باشد، بیان کرد: هنر بایستی روح داشته باشد چراکه هنری که روح نداشته باشد و یا صرفا جنبه سرگرمی داشته باشد و مخالف با آموزه های دینی باد هنری بی ارزش و حتی ضد ارزشی است.

یکه خانی با بیان اینکه هرکس رابطه و صمیمیت خود را با خداوند بیشتر کند هنرهایی با ارزش تر و زیباتر خلق خواهد کرد، اظهار داشت: هنر باید دارای پیام معرفتی باشد و هنرمند انگیزه الهی داشته باشد.

کد خبر 4328085
mehrnews.com/news/4328085